Uczelnie Warszawa
Najpopularniejsze kierunki studiów w Warszawie
1. Orientalistyka, arabistyka - Uniwersytet Warszawski
Studia I stopnia prowadzone są w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Absolwenci mogą kontynuować naukę na studiach II stopnia. Kierunek jest interdyscyplinarny, chociaż główny nacisk został położony na religię i naukę o kulturę. Na zajęciach studenci zdobywają wiedzę z zakresu literatury, językoznawstwa, filozofii, historii, islamu i polityki. Uczą się też czytać, analizować i interpretować dzieła literackie. Na zajęciach analizują i interpretują zjawiska społeczno-gospodarcze i wydarzenia polityczne.
Co prawda nie ma specjalności, ale program jest bogaty i zróżnicowany. Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w muzeach, administracji samorządowej, rządowej i państwowej. Istnieje też duże zapotrzebowanie na takich specjalistów w mediach. Mogą wypowiadać się jako eksperci na temat problemów uchodźców, spraw zagranicznych oraz edukacji międzynarodowej. Mogą też znaleźć pracę w placówkach dyplomatycznych. Coraz częściej prywatne firmy szukają takich specjalistów. Mogą pomóc w nawiązaniu współpracy z arabskimi przedsiębiorcami.
2. Ekonomia - Uniwersytet Warszawski
Ekonomia prowadzona jest na Wydziale Nauk Ekonomicznych. W ofercie znajdziemy studia I i II stopnia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (wieczorowe). Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w sektorze finansowym (bankowość i ubezpieczenie), administracji centralnej i sektorze prywatnym. Mogą pracować jako specjaliści ds bankowości, analitycy finansowi, audytorzy, doradcy podatkowi, doradcy transakcyjni. Niektóre osoby zakładają własną działalność gospodarczą.
Specjalność wybierana jest po pierwszym roku studiów. Program studiów obejmuje między innymi takie przedmioty jak makroekonomia, mikroekonomia, rachunek prawdopodobieństwa, finanse, zarządzanie i ekonomia polityczna. Uczelnia oferuje też płatne studia w języku angielskim: Finance, International Investment and Accounting. Prowadzone są w trybie stacjonarnym.
3. Dziennikarstwo i medioznawstwo - Uniwersytet Warszawski
Uczelnia prowadzi studia I i II stopnia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Na studiach I stopnia proponowane są trzy specjalności: dziennikarska, public relations i marketing medialny oraz fotografia prasowa, reklamowa i wydawnicza. Wybierając specjalność dziennikarską, studenci mogą jeszcze zdecydować się na konkretną specjalizację: radiową, prasową, telewizyjną, dziennikarstwo multimedialne lub dziennikarstwo on-line. Absolwenci mogą kontynuować naukę na studiach II stopnia.
Oferowane są następujące specjalności: dziennikarską (specjalizacje takie jak na studiach licencjackich), public relations i marketing medialny, fotografia prasowa, reklamowa i wydawnicza lub dokumentalistyka, reportaż, film TV. Absolwenci specjalności dziennikarskiej mogą znaleźć zatrudnienie zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych instytucjach medialnych. Po specjalności public relations i marketing medialny można szukać pracy w firmach i instytucjach państwowych i prywatnych. Jeśli chcesz zostać profesjonalnym dziennikarzem, zwróć uwagę na ofertę tej prestiżowej uczelni.
4. Filologia angielska - Uniwersytet Warszawski
W ofercie znajdziemy studia I i II stopnia. Studia licencjackie prowadzone są tylko w trybie stacjonarnym, natomiast magisterskie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Wybierając płatny kierunek, za rok musimy zapłacić 4600 zł. Filologia angielska prowadzona jest na Wydziale Neofilologii. Studenci zdobywają szeroką wiedzę teoretyczną i praktyczną o języku, kulturze i literaturze z zakresu języka angielskiego. Uczą się wykorzystywać ten język w różnych dziedzinach życia społecznego i nauki. Na I stopniu nie ma specjalności. Natomiast na II studenci mogą wybrać jedną z trzech specjalizacji: literatura i kultura amerykańska, literatura i kultura brytyjska, językoznawstwo teoretyczne i stosowane.
Dzięki temu studenci mogą poszerzać wiedzę w określonej dziedzinie. Wciąż istnieje duże zapotrzebowanie na tego typu specjalistów. Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie jako nauczyciele, edytorzy i tłumacze. Doskonale sprawdzą się również w roli konsultantów metodycznych i dziennikarzy. Poszukiwani są również przez korporacje międzynarodowe na stanowisku pracownik biurowy.
5. Chemia medyczna - Uniwersytet Warszawski
Studia I stopnia prowadzone są tylko w trybie stacjonarnym. Trwają siedem semestrów. Są bezpłatne. Absolwenci otrzymują tytuł inżyniera. Jeśli lubisz przedmioty ścisłe, zwróć uwagę na ten kierunek. Chemia medyczna ma charakter interdyscyplinarny. Łączy wiedzę z biologii, chemii, fizyki i medycyny. Studenci zdobywają wszechstronną wiedzę teoretyczną i praktyczną. Kierunek zapewnia dużo ciekawych możliwości rozwojowych i zawodowych. Program studiów kładzie duży nacisk zarówno na przedmioty teoretyczne, jak i praktyczne.
Uczelnia zapewnia jakość kształcenia na najwyższym poziomie. Wybierając chemię medyczną na UW, stajesz się doskonałym specjalistą. W przyszłości bez problemu znajdziesz wymarzoną pracę. Uczelnia oferuje profesjonalne i nowoczesne zaplecze dydaktyczne. Istnieje duże zapotrzebowanie na absolwentów w branży chemicznej, farmaceutycznej i kosmetycznej. Mogą też wybrać karierę naukową i znaleźć pracę w laboratorium badawczym lub diagnostycznym. Idealny kandydat powinien mieć analityczną osobowość. Ważną cechą jest dociekliwość, drobiazgowość i skrupulatność.
6. Chemia – Wojskowa Akademia Techniczna
Kierunek chemia realizowany jest na Wydziale Nowych Technologii i Chemii Wojskowej. Studia są dwustopniowe – najpierw 3,5-letnie studia inżynierskie, a następnie 1,5-letnie studia magisterskie. W przypadku studiów niestacjonarnych pierwszy stopień trwa 4 lata, a drugi stopień 2 lata. Studenci decydujący się na niestacjonarny tryb studiów muszą więc liczyć się z o rok dłuższym kształceniem. Kierunek chemia przeznaczony jest dla absolwentów szkół średnich, którzy nie mają problemów z kierunkami ścisłymi, a jednocześnie mają zdolność logicznego myślenia, analizowania i wyciągania wniosków.
Studia na kierunku chemia obejmują dziedziny ogólne, a także sporo specjalistycznych przedmiotów, które pogłębiają wiedzę w konkretnej tematyce. Po czwartym semestrze pierwszego stopnia studenci mogą wybrać jedną z trzech specjalności: materiały wybuchowe i pirotechnika, ochrona przed skażeniami, materiały niebezpieczne i ratownictwo chemiczne.
7. Logistyka – Wojskowa Akademia Techniczna
Logistyka na Wojskowej Akademii Technicznej prowadzona jest na Wydziale Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania. Studia są wojskowe oraz cywilne. Logistyka wojskowa to jednolite studia magisterskie, w których realizowane są specjalności zgodne z zapotrzebowaniem Ministerstwa Obrony Narodowej, a więc w każdym roczniku mogą być nieco inne. Logistyka cywilna jest natomiast realizowana w systemie dwustopniowym – 3,5-letnich studiów inżynierskich oraz półtorarocznych studiów magisterskich.
Studenci na pierwszym stopniu kształcenia mają do wyboru trzy specjalności: logistykę przedsiębiorstw, logistykę motoryzacji oraz logistykę i ekologię płynów eksploatacyjnych. Zarówno na profilu wojskowym, jak i cywilnym studenci korzystają z doskonale rozwiniętej bazy dydaktycznej, mają sporo zajęć nie tylko teoretycznych, ale również warsztatowych, praktycznych i szkoleń. Absolwenci kierunku są doskonale i kompleksowo przygotowani do pracy w swoim zawodzie. Mogą również kontynuować kształcenie na studiach II stopnia.
8. Ekonomia – Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Studia ekonomiczne od wielu lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem absolwentów szkół średnich. Kierunek ekonomia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego również jest oblegany przez kandydatów. Studia realizowane są w Instytucie Socjologii i mają charakter dwustopniowy – najpierw 3-letnie studia licencjackie, a następnie 2-letnie magisterskie. Studenci mają do wyboru tryb stacjonarny lub niestacjonarny, ale tylko na pierwszym stopniu.
W programie studiów znajduje się komplet przedmiotów, których poznanie jest niezbędne do zdobycia wszystkich narzędzi potrzebnych do pracy ekonomisty. Studenci uczą się między innymi matematyki, statystyki, finansów, psychologii społecznej, podstaw prawa finansowego i gospodarczego. Program nauczania umiejętnie łączy w sobie przedmioty teoretyczne, z zajęciami praktycznymi, warsztatami, szkoleniami oraz praktykami i stażami zawodowymi. Dzięki temu absolwenci ekonomii są kompleksowo przygotowani do pracy w wyuczonym zawodzie.
9. Mechanika – Wojskowa Akademia Techniczna
Kierunek mechanika i budowa maszyn na Wydziale Inżynierii Mechanicznej WAT to propozycja dla kandydatów, którzy swoją zawodową przyszłość wiążą z zawodami technicznymi. Mechanika to studia prowadzone dwustopniowo – pierwszy stopień trwa 3 lata i kończy się uzyskaniem tytułu inżyniera, po drugim, dwuletnim stopniu absolwenci uzyskują tytuł magistra inżyniera. Program studiów jest przygotowany tak, aby uwzględnić w nim wszystkie przedmioty podstawowe i kierunkowe, a także nieustannie pojawiające się na rynku nowe technologie.
Studenci kierunku mechanika mają możliwość korzystania z nowoczesnej, doskonale wyposażonej bazy dydaktycznej oraz wsparcia profesjonalnej kadry naukowej. Studia kładą duży nacisk na praktyczną naukę umiejętności, studenci mogą korzystać z oferty wielu warsztatów, dodatkowych kursów i szkoleń, dzięki którym już na studiach zdobywają pierwsze doświadczenia zawodowe i podwyższają kwalifikacje. Absolwenci kierunku mechanika są doskonale przygotowani do pracy zawodowej i nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia.
10. Wokalistyka – Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina
Studia na kierunku wokalistyka to propozycja dla osób, które swoją przyszłość widzą w pracy artystycznej. Aby dostać się na wokalistykę, trzeba nie tylko złożyć wszystkie niezbędne dokumenty, ale również przejść przez egzamin praktyczny. Studia realizowane są dwustopniowo – najpierw 3-letnie studia licencjackie, a następnie dwuletnie magisterskie. Studenci mają do wyboru kilka specjalności, między innymi śpiew solowy, operę oraz musical. Nauka na studiach muzycznych nieco się różni od studiów na typowych uczelniach.
Przede wszystkim, w programie nauczania jest kładziony ogromny nacisk na szlifowanie umiejętności praktycznych i różnych rodzajów śpiewu. Studenci na co dzień pracują z doskonałymi, światowej klasy wykładowcami, a także już na studiach biorą udział w wielu ciekawych projektach, koncertach, musicalach czy spektaklach. Dzięki temu absolwenci kierunku są obyci ze sceną i doskonale radzą sobie na dalszej drodze zawodowej.
Najdroższe studia w Warszawie
1. 21 400 zł/semestr, kierunek Lekarsko dentystyczny, Warszawski Uniwersytet Medyczny
2. 18 100 zł/semestr kierunek Lekarski, Warszawski Uniwersytet Medyczny
3. 14 900 zł/semestr kierunek Farmacja, Warszawski Uniwersytet Medyczny
4. 13 150 zł/semestr kierunek Master in International Business and Management z University of Bradford, Akademia Leona Koźmińskiego
5. 12 700 zł/semestr, kierunek Analityka Medyczna, Warszawski Uniwersytet Medyczny
Film zachęca do wzięcia udziałów w dniach otwartych na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Przyszli studenci i pasjonaci medycyny mogą zobaczyć jak wygląda studiowanie w tej słynnej warszawskiej placówce oraz porozmawiać z doświadczonymi studentami. Medycyna jest bardzo wymagającym ale również niezwykle ciekawym kierunkiem kształcenia i zawodem, w którym fachowcy zawsze będą poszukiwani. Jeśli chcecie wybrać się na dni otwarte na WUM lub na inne Warszawskie szkoły to terminy takich spotkań znajdziecie na stronie głównej naszego portalu. Więcej informacji na temat Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego szukajcie w filmie.
Najtańsze studia w Warszawie
1. 840 zł/semestr, kierunek Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo, Uniwersytet Warszawski
2. 960 zł/semestr, kierunek Administracja, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości w Warszawie
3. 1 000 zł/semestr, kierunek Teologia ewangelicka, Chrześcijańska Akademia Teologiczna
4. 1 000 zł/semestr, kierunek Teologia starokatolicka, Chrześcijańska Akademia Teologiczna
5. 1 000 zł/semestr, kierunek Teologia prawosławna, Chrześcijańska Akademia Teologiczna
Jeśli chcesz rozpocząć studia na Uniwersytecie Warszawskim koniecznie zobacz powyższy film. Znajdziesz w nim wypowiedzi wykładowców, którzy zarazem są byłymi studentami i wspominają jak wyglądała ich - nie zawsze łatwa - przygoda z nauką w tej szkole. Opowiadają o pierwszych egzaminach, nauczycielach i wielu innych interesujących kwestiach z życia studenta. Zachęcają do otwartości i namawiają, aby nie stresować się i nie poddawać, nawet gdy z początku nauka może wydawać się niezwykle trudna. Jeśli marzysz o studiach na tej lub innej placówce edukacyjnej w Warszawie, nie wahaj się dłużej i sprawdź zasady rekrutacji.